Notebook Battery replaces Apple 616-00675, A2171 - 5100 mAh 11.41 V Li-polymer
£31.62
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 238 g |
| Dimensions (L x W x H): | 29 x 8.3 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Voltage: | 11.41 V |
| Nominal energy: | 58.19 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Apple MUHN2LL/A
- Apple MUHP2LL/A
- Apple MUHQ2LL/A
- Apple MUHR2LL/A
- Apple MUHR2LL/B
- Apple Macbook Pro 13 Inch Two Thunderbolt 3
- Apple Macbook Pro EMC 3301
- Apple Macbook Pro Retina 13.3 A2159
- Apple 616-00675
- Apple A2171
Login
17 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com