Notebook Battery replaces Apple 020-8146, A1493, 020-8148 - 6330 mAh 11.34 V Li-polymer, black
£38.98
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 344 g |
| Dimensions (L x W x H): | 28.9 x 12.4 x 1 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 6330 mAh |
| Voltage: | 11.34 V |
| Nominal energy: | 71.78 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Apple Macbook Pro 13 "Core i7 2.8 Late 2013 Retina
- Apple Macbook Pro 13" A1502 2013
- Apple Macbook Pro 13" Core i5 2.4 Late 2013 Retina
- Apple Macbook Pro 13" Core i5 2.6 Late 2013 Retina
- Apple Macbook Pro 13" ME864LL/A*
- Apple Macbook Pro ME866LL/A
- Apple 020-8146
- Apple 020-8148
- Apple A1493
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com