Notebook Battery replaces Acer AP18C4K, AP18C8K, KT.00304.012, 3ICP5/81/68 - 4200 mAh 11.4 V Li-polymer, black
£30.40
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 200 g |
| Dimensions (L x W x H): | 25.7 x 10.2 x 1.3 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Voltage: | 11.4 V |
| Nominal energy: | 47.88 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Acer Aspire 3
- Acer Aspire 5
- Acer Aspire 5 A514-52
- Acer Aspire 7
- Acer Chromebook 314
- Acer Chromebook 314 C933
- Acer Chromebook 315
- Acer Chromebook Spin
- Acer Enduro
- Acer Swift 3
- Acer Swift 3 SF314-57
- Acer Swift 3 SF314-57G
- Acer Swift 3 SF314-58G
- Acer Travelmate B1
- Acer Travelmate B118
- Acer Travelmate P2
- Acer 3ICP5/81/68
- Acer AP18C4K
- Acer AP18C8K
- Acer KT.00304.012
- Acer KT00304012
Login
10 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
24 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Top
4 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles bestens, Preisleistung ist top
28 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
23 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com