Notebook Battery replaces Acer AC14B13J, 4ICP5/57/80, AC14B18J - 3500 mAh 11.4 V Li-polymer
£25.55
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 184 g |
| Dimensions (L x W x H): | 26 x 8.8 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Voltage: | 11.4 V |
| Nominal energy: | 40 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Gionee F109
- Gionee F109L
- Gionee F109N
- Gionee BL-N2700A
Login
3 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Super!
25 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
28 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
Passt perfekt in mein Laptop, entspricht der Beschreibung, schnelle Lieferung,
27 April 2024
Reviewed at Trusted Shops
Très satisfait par cet achat.
Après une non réception du premier envoi de la batterie d'ordinateur ACER, le service support a été très réactif et a fait un nouvel envoi, que j'ai reçu rapidement.
La mise en place du produit n'a posé aucun souci. L'ordinateur refonctionne parfaitement.
MERCI
27 February 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com