Notebook Battery replaces Acer 3ICP7/61/80, AC14A8L, AC14A8L(3ICP7/61/80) - 4600 mAh 11.4 V Li-polymer, black
£23.82
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your netbook computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 167 g |
| Dimensions (L x W x H): | 21.2 x 9 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Voltage: | 11.4 V |
| Nominal energy: | 52.44 Wh |
| Number of cells: | 3 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Acer Aspire V15 Nitro
- Acer Aspire VN7
- Acer Aspire VN7-571
- Acer Aspire VN7-571G
- Acer Aspire VN7-591
- Acer Aspire VN7-591G
- Acer Aspire VN7-591G-70RT
- Acer Aspire VN7-591G-74SK
- Acer Aspire VN7-791
- Acer Aspire VN7-791G
- Acer Aspire VN7-791G-73AW
- Acer 3ICP7/61/80
- Acer AC14A8L
- Acer AC14A8L(3ICP7/61/80)
- Acer AC15B7L
- Acer KT.0030G.001
- Acer KT0030G001
Login
27 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Akku funktioniert sehr gut...
11 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
er macht sein Ding, alles gut
26 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Ersatzakku für Laptop / passgenau, leichter Einbau / funktioniert / Test der Akkulaufzeit steht noch aus, aber schon mal länger als der alte OriginalAkku
23 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Akku passt und funktioniert - allles gut
28 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku ist preiswert und funktioniert.
12 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
5 October 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
3 October 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com