MP3-Player Battery replaces Sony 1-756-702-11, 1-756-702-12, 8315A32402, 8917A44167 - 750 mAh 3.7 V Li-polymer
£8.22
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility portable music or video player
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 13 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.1 x 3.5 x 0.4 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 750 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 2.78 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Sony NW-A808B
- Sony NW-S639
- Sony NW-S639F
- Sony NWZ-820
- Sony NWZ-A720
- Sony NWZ-A726
- Sony NWZ-A728
- Sony NWZ-A729BLK
- Sony NWZ-A818BLK
- Sony NWZ-A826
- Sony NWZ-A828
- Sony NWZ-A828KBLK
- Sony NWZ-A829
- Sony NWZ-A829BLK
- Sony NWZ-A845
- Sony NWZ-E454
- Sony NWZ-S738
- Sony NWZ-S738FBNC
- Sony 1-756-702-11
- Sony 1-756-702-12
- Sony 8315A32402
- Sony 8917A44167
- Sony LIS1374HNPA
Login
10 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
1 August 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com