Model Making Device Battery replaces Revell 440704, 43986, 24056, 2406 - 1800 mAh 7.4 V Li-Ion, 2PIN/3PIN
£10.39
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your remote controlled car, tank, ship
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 90 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6.9 x 3.7 x 2.2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 13.32 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Cell configuration: | 2S1P |
| Connector plug: | 2PIN/3PIN |
| Connector plug: | no |
| Current carrying capacity: | 3C |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Amewi Skyrider
- Double Horse
- Revell Big One 24056
- Revell Big One Next 23981
- Revell 2406
- Revell 24056
- Revell 43986
- Revell 440704
Login
24 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
9 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles ok, genau richtiger Teil und schnelle Lieferung
9 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
28 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
7 June 2024
Reviewed at Trusted Shops
Super schnell und sehr freundlich
18 May 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
24 January 2019
Reviewed at Trusted Shops
Produkt bardzo dobry polecam bardzo tego sprzedawc?
31 May 2018
Reviewed at Trusted Shops
Sehr gut.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com