Model Making Device Battery replaces Carrera 370800053 - 600 mAh 3.7 V Li-Ion
£9.44
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your remote controlled car, tank, ship
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 19 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.1 x 1.4 x 1.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 600 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 2.22 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Carrera 503098
- Carrera 503099
- Carrera 370800053
Login
24 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Einfache Bestellung, prompte Lieferung, gute Ware
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com