Model Making Device Battery - 850 mAh 7.4 V Li-polymer, BEC
£10.56
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your remote controlled car, tank, ship
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 42 g |
| Length: | 54 mm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 850 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 6.29 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Cell configuration: | 2S1P |
| Dimensions (L x W x H): | 5.4 x 2.9 x 1.75 cm |
| Connectors: | JST connector |
| Max. burst discharge rate: | 25 A |
| Height: | 17.5 mm |
| Discharge rate: | 15 c |
| Connector plug: | BEC, AWG 18 |
| Connector plug: | XH 2.54 (3P), AWG 18 |
| Current carrying capacity: | 25C |
| Diameter: | 29 mm |
| Content of delivery: | 1x battery |
Login
17 April 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
18 July 2023
Reviewed at Trusted Shops
Alles bestens
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com