Model Making Device Battery - 500 mAh 3.7 V Li-Ion, SM-2P
£6.40
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your remote controlled car, tank, ship
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 18 g |
| Length: | 54 mm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 500 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 1.85 Wh |
| Height: | 1.4 cm |
| Number of cells: | 1 |
| Cell configuration: | 1S1P |
| Diameter: | 1.4 cm |
| Connectors: | SM plug |
| Max. burst discharge rate: | 3 A |
| Discharge rate: | 10 c |
| Connector plug: | SM-2P |
| Connector plug: | no |
| Content of delivery: | 1x battery |
Login
18 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung. Wie bestellt. Gerne wieder.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com