Model Making Device Battery - 3600 mAh 7.2 V NiMH, Tamiya
£15.93
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your remote controlled car, tank, ship
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 295 g |
| Dimensions (L x W x H): | 14 x 4.7 x 2.5 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 25.92 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Cell configuration: | 6S1P |
| Connector plug: | Tamiya |
| Connector plug: | no |
| Content of delivery: | 1x battery |
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com