Mobile Phone Battery replaces Xiaomi BM4Y - 4400 mAh 3.87 V Li-polymer
£12.90
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 59 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.7 x 6.4 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Voltage: | 3.87 V |
| Nominal energy: | 17.03 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Redmi K40 5G
- Redmi K40 Pro+ 5G
- Redmi K40 Pro 5G
- Redmi K40 Ulta
- Redmi M2012K11AC
- Redmi M2012K11C
- Redmi M2012K11Q
- Xiaomi M2012K11AG
- Xiaomi M2012K11AI
- Xiaomi M2012K11G
- Xiaomi M2012K11I
- Xiaomi Mi 11X 5G
- Xiaomi Mi 11X Pro 5G
- Xiaomi Mi 11i 5G
- Xiaomi Poco F3 5G
- Xiaomi BM4Y
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com