Mobile Phone Battery replaces TLi014A1BY80 - 1300 mAh 3.7 V Li-Ion
£9.52
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 25 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6.4 x 5 x 0.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 4.81 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Alcatel One Touch Fire OT-4012
- Alcatel One Touch Glory 2T OT-4005D
- Alcatel One Touch Inspire 2 II OT-5020D
- Alcatel One Touch M Pop 5020D-2BALDE
- Alcatel One Touch M Pop OT-5020D
- Alcatel One Touch OT-4010
- Alcatel One Touch OT-4010D
- Alcatel One Touch OT-4010X
- Alcatel One Touch OT-4012
- Alcatel One Touch OT-4012A
- Alcatel One Touch OT-4030
- Alcatel One Touch OT-4030A
- Alcatel One Touch OT-4030D
- Alcatel One Touch OT-4030X
- Alcatel One Touch OT-4037V
- Alcatel One Touch OT-5020
- Alcatel One Touch OT-5020D
- Alcatel One Touch S Pop OT-4030
- Alcatel One Touch T Pop OT-4010
- Vodafone Smart Mini
- TLi014A1BY80
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com