Mobile Phone Battery replaces T-Mobile / Alcatel TLP038D1, TLP038D7 - 3850 mAh 3.85 V Li-polymer
£13.51
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 53 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.3 x 6.3 x 0.4 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3850 mAh |
| Voltage: | 3.85 V |
| Nominal energy: | 14.82 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Alcatel 1S 2020
- Alcatel 3L 2020
- Alcatel 5028D
- Alcatel 5029D
- T-MOBILE 5062W
- T-MOBILE 5062Z
- T-MOBILE Revvl 4 Plus
- TCL 10 SE
- TCL T766S
- Verizon 10
- Verizon 10A++
- T-Mobile / Alcatel TLP038D1
- T-Mobile / Alcatel TLP038D7
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com