Mobile Phone Battery replaces Samsung BST4389BE - 700 mAh 3.7 V Li-Ion + Case Cover
£10.74
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- A different back cover is required (included in the delivery)
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour of the housing cover: | black |
| Weight: | 20 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6.4 x 4.6 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 700 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 2.22 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung SGH-D600
- Samsung BST4389BE
Login
17 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
Akkukapazität könnte größer sein (1000mAh)
10 July 2023
Reviewed at Trusted Shops
Ich habe das erhalten, was ich bestellt habe. Der Erhalt der Ware hätte schneller sein können aber da muß wohl die Post herangezogen werden. Insgesamt die Ware innerhalb einer Woche erhalten.
22 August 2019
Reviewed at Trusted Shops
*** ***
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com