Mobile Phone Battery replaces Samsung B740AC, EB-K740AEWEG, B740, B740AE - 2100 mAh 3.8 V Li-Ion
£8.66
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 38 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.3 x 5.1 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Voltage: | 3.8 V |
| Nominal energy: | 7.98 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Galaxy NX3000
- Samsung Galaxy NX3300
- Samsung Galaxy NXF1
- Samsung Galaxy NX Mini
- Samsung Galaxy S4 Zoom
- Samsung Galaxy S4 Zoom LTE
- Samsung Galaxy SM-C101
- Samsung Galaxy SM-C105
- Samsung Galaxy SM-C105A
- Samsung Galaxy SM-C105K
- Samsung Galaxy SM-C105L
- Samsung Galaxy SM-C105S
- Samsung Galaxy SM-C1010
- Samsung B740
- Samsung B740AC
- Samsung B740AE
- Samsung EB-K740AEWEG
Login
10 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku hält sehr gut und kam pünktlich an.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com