Mobile Phone Battery replaces Samsung AB653850CU, AB653850CE - 900 mAh 3.7 V Li-Ion
£8.57
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 27 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.2 x 4.1 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 900 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 3.33 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung Nexus S
- Samsung Omnia
- Samsung Omnia 2
- Samsung SGH-i900
- Samsung SGH-i900v
- Samsung SGH-i7500
- Samsung SGH-i8000
- Samsung SGH-i9020
- Samsung SGH-i9023
- Samsung AB653850CE
- Samsung AB653850CU
Login
19 August 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com