Mobile Phone Battery replaces Samsung AB653039CEC, AB653039CE, AB653039CC - 800 mAh 3.7 V Li-Ion
£7.79
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 18 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.1 x 3.4 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 800 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 2.96 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Samsung GT-M6710 Beat Disc
- Samsung GT-S3310
- Samsung GT-S7330
- Samsung SGH-A551
- Samsung SGH-E950
- Samsung SGH-E958
- Samsung SGH-J208
- Samsung SGH-L170
- Samsung SGH-L770
- Samsung SGH-L810
- Samsung SGH-L810v
- Samsung SGH-U800
- Samsung SGH-U808
- Samsung SGH-U900 Soul
- Samsung SGH-U900v
- Samsung SGH-U908
- Samsung SGH-Z240
- Samsung AB653039CC
- Samsung AB653039CE
- Samsung AB653039CEC
- Samsung AB653039CECSTD
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com