Mobile Phone Battery replaces Redmi Xiaomi BM4W - 4600 mAh 3.85 V Li-polymer
£11.86
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 66 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.7 x 6.5 x 0.6 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Voltage: | 3.85 V |
| Nominal energy: | 17.71 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Redmi M2007J17C
- Redmi Note 9 Pro 5G
- Xiaomi M2007J17G
- Xiaomi M2007J17I
- Xiaomi MZB07Z0IN
- Xiaomi Mi 10T Lite 5G
- Xiaomi Mi 10i 5G
- Redmi Xiaomi BM4W
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com