Mobile Phone Battery replaces Nokia BL-4UL, BL-4WL - 1200 mAh 3.7 V Li-Ion
£7.36
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 26 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6.1 x 3.8 x 0.4 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 4.44 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Microsoft 3310 2017
- Microsoft New 3310
- Microsoft TA-1008
- Microsoft TA-1030
- Nokia 3310 2017
- Nokia 6310 2021
- Nokia Asha 225
- Nokia New 3310
- Nokia TA-1008
- Nokia TA-1030
- Nokia BL-4UL
- Nokia BL-4WL
Login
19 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
19 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Problemloser Kauf, schneller Versand, sehr fairer Preis!
Günstiger Ersatz - Akku, funktioniert erstmal gut!!!
11 March 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles besten gelaufen, schnelle Lieferung und einen guten Akku bekommen :-)
7 October 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
5 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
2 April 2020
Reviewed at Trusted Shops
Va servir de batterie de réserve.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com