Mobile Phone Battery replaces Motorola SNN5932A, ED30 - 2100 mAh 3.8 V Li-polymer
£8.31
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 33 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8 x 4.8 x 0.4 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Voltage: | 3.8 V |
| Nominal energy: | 7.98 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Motorola Moto G
- Motorola Moto G 2. Generation
- Motorola Moto G 2G
- Motorola Moto G 2nd Generation
- Motorola Moto G 2nd Generation XT1063
- Motorola Moto G 2nd Generation XT1064
- Motorola Moto G 2nd Generation XT1068
- Motorola Moto G 4G
- Motorola Moto G Forte
- Motorola T1028
- Motorola T1028PP
- Motorola T1032
- Motorola XT1008
- Motorola XT1031
- Motorola XT1032
- Motorola XT1033
- Motorola XT1036
- Motorola XT1042
- Motorola XT1045
- Motorola ED30
- Motorola SNN5932A
Login
14 May 2019
Reviewed at Trusted Shops
Good
24 June 2017
Reviewed at Trusted Shops
Passt und hält wie der Originalakku.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com