Mobile Phone Battery replaces Motorola SNN5805, SNN5805A, BX40, BX50, FNN7012AA - 600 mAh 3.7 V Li-Ion
£9.44
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 16 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.8 x 3.7 x 0.6 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 600 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 2.22 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Motorola MOTO JEWEL
- Motorola MOTORAZR2 V9
- Motorola MOTORAZR2 V9M
- Motorola MOTO U8
- Motorola MOTO U9
- Motorola MOTO V9
- Motorola MOTO V9M
- Motorola MOTO V10
- Motorola MOTOZINE ZN5
- Motorola MOTO ZN5
- Motorola PEBL2 U9
- Motorola Q9h
- Motorola RAZR2
- Motorola RAZR2 V8
- Motorola RAZR2 V8 LUXURY
- Motorola RAZR2 V9M
- Motorola RAZR2 V9X
- Motorola STATURE I9
- Motorola U9
- Motorola V8
- Motorola V9
- Motorola V9M
- Motorola ZN5 Zine
- Motorola BX40
- Motorola BX50
- Motorola FNN7012AA
- Motorola SNN5805
- Motorola SNN5805A
- Motorola SNN5807
- Motorola SNN5807A
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com