Mobile Phone Battery replaces LG PAC63320502, BL-44E1f, EAC63341101 - 3200 mAh 3.85 V Li-Ion
£11.08
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 42 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.3 x 6.1 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 3200 mAh |
| Voltage: | 3.85 V |
| Nominal energy: | 12.32 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- LG F800K
- LG F800L
- LG F800S
- LG H910
- LG H915
- LG H918
- LG H990
- LG H990T
- LG H990ds
- LG H990n
- LG LS997
- LG US996
- LG V20
- LG VS995
- LG BL-44E1f
- LG EAC63341101
- LG PAC63320502
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com