Mobile Phone Battery replaces LG IP-431a, SBPL0083509, SBPL0089901, IP-430a - 600 mAh 3.7 V Li-Ion
£7.01
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 19 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.4 x 3.4 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 600 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 2.22 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- LG 100C
- LG 220C
- LG 230 NITE
- LG 300G
- LG 410G
- LG 450
- LG Aries
- LG CB630
- LG CE110
- LG CP150
- LG G100
- LG GB102
- LG GB130
- LG GM205
- LG GS170
- LG INVISION
- LG KG120
- LG KG202
- LG KP100
- LG KP105
- LG KP106
- LG KP106 Ruby
- LG KP110
- LG KP130
- LG KP170
- LG KP200
- LG KP202
- LG KP202i
- LG KP210 Aries
- LG KP215 Scorpius
- LG KP230
- LG KP235
- LG KU215
- LG KU380
- LG KU385
- LG MS450
- LG UX220
- LG IP-430a
- LG IP-431a
- LG SBPL0083509
- LG SBPL0089901
- LG SBPL0092202
- LG SBPL0092203
- LG SBPL0093301
- LG SBPL0093402
- LG SBPL0096602
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com