Mobile Phone Battery replaces LG BL-T32, EAC63438701 - 3300 mAh 3.8 V Li-polymer
£11.34
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 50 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7.3 x 5.8 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Voltage: | 3.8 V |
| Nominal energy: | 12.54 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- LG AS993
- LG AS998
- LG G6
- LG G6 TD-LTE
- LG G600K
- LG H870
- LG H870DS
- LG H871
- LG H872
- LG H930
- LG H930DS
- LG H930G
- LG H930K
- LG H931
- LG H932
- LG H932U
- LG H933
- LG Joan
- LG Joan QVR
- LG L-01K
- LG LS993
- LG LS998
- LG LS998U
- LG US997
- LG US998
- LG V30
- LG V30 Plus
- LG V30+
- LG V30+ TD-LTE
- LG V35
- LG V300K
- LG V300L
- LG V300S
- LG VS988
- LG VS996
- LG BL-T32
- LG EAC63438701
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com