Mobile Phone Battery replaces Huawei HB386589ECW, HB386589CW, HB386589EBC - 3750 mAh 3.82 V Li-polymer
£12.90
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 52 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.7 x 6.5 x 0.4 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Voltage: | 3.82 V |
| Nominal energy: | 14.33 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Huawei BERKELEY
- Huawei BKL-AL00
- Huawei BKL-AL20
- Huawei BKL-L09
- Huawei BKL-TL10
- Huawei COR-AL00
- Huawei COR-AL10
- Huawei MATE 20 LITE
- Huawei Nova 3
- Huawei Nova 3 Dual SIM
- Huawei Nova 3 Dual SIM LTE-A
- Huawei P10 Plus
- Huawei P10 Plus Premium Edition
- Huawei P10 Plus Premium Edition Dual
- Huawei PAR-AL00
- Huawei PAR-L11
- Huawei PAR-L21
- Huawei PAR-L29
- Huawei PAR-LX1
- Huawei PAR-LX1M
- Huawei PAR-LX9
- Huawei PAR-TL20
- Huawei Paris
- Huawei SNE-AL00
- Huawei SNE-L21
- Huawei SNE-LX1
- Huawei SYDNEY
- Huawei V10
- Huawei VKY-AL00
- Huawei VKY-L09
- Huawei VKY-L29
- Huawei HB386589CW
- Huawei HB386589EBC
- Huawei HB386589ECW
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com