Mobile Phone Battery replaces HB4342A1RBC - 2580 mAh 3.8 V Li-polymer
£9.96
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your smartphone
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 42 g |
| Dimensions (L x W x H): | 10.1 x 4.3 x 0.5 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 2580 mAh |
| Voltage: | 3.8 V |
| Nominal energy: | 9.8 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Huawei Honor 4A
- Huawei Honor 4A Dual Sim
- Huawei SCC-U21
- Huawei SCL-AL00
- Huawei SCL-L00
- Huawei SCL-L03
- Huawei SCL-TL00H
- Huawei Y6
- Huawei Y6 Scale
- HB4342A1RBC
Login
25 May 2020
Da buttare
mi dura mezza giornata, e senza utilizzo, una fregatura
8 June 2019
Reviewed at Trusted Shops
Passt einwandfrei. Speichert Spannung sehr gut.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com