Mini Disc Battery replaces AD-MS10BT, NB-111, BP-1600R, NB111 - 2600 mAh 3.7 V Li-Ion
£10.30
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your mini disk recorders and players
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 50 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7.1 x 2 x 2 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2600 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 9.62 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Denon DENON DMP-R70
- Kenwood KENWOOD DMC-G7R
- Kenwood MiniDisc Players
- Kyocera Samurai 2100G
- Kyocera Samurai KYOCERA 2100DG
- Kyocera Samurai Samuria 2100DG
- Pioneer PIONEER PMD-R2
- Sharp MD-MS100
- Sharp MD-MS200
- Sharp MD-SS70
- Sharp SHARP MD-CS100
- Sony SONY MD-MS200
- YASHICA Samuria YASHICA 2100DG
- AD-MS10BT
- BP-1600R
- NB-111
- NB111
Login
11 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com