Metal Grease Long-Life replaces AEG 50240208004, 50232705009, 4055468484
£10.22
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Zanussi, Rex / Electrolux, AEG Electrolux, Electrolux, AEG extractor hood
- Reliable, tear-resistant material
- Replaces AEG extractor hood filter 50232705009 / 50240208004 / 4055468484
If you're looking for a compatible and cost-effective filter, you're in the right place.
In order for your cooker hood to reliably filter the air and extract odours and fumes, the filter must be cleaned and changed regularly .
Our high-quality steam filter is a fully-fledged replacement for your current filter. It maintains the performance of the extractor hood, ensures that even fish odours are neutralised and even reduces grease deposits. As a result, your kitchen stays clean and hygienic.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | metal |
| Colour: | silver |
| Weight: | 162 g |
| Width: | 232.5 mm |
| Dimensions (L x W x H): | 31.7 x 23.25 x 0.9 cm |
| shape: | rectangular |
| Height: | 9 mm |
| Depth: | 23.2 cm |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG 8060D-M
- AEG 8090D-M
- AEG Electrolux 8060D-M
- AEG Electrolux 8090D-M
- Electrolux EFC990X
- Rex / Electrolux CA656DEX
- Rex / Electrolux CA956DEX
- Zanussi CA656DEX
- Zanussi CA956DEX
- AEG 4055468484
- AEG 50232705009
- AEG 50240208004
Login
12 October 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com