Mains Power Adapter replaces Worx WA3750.1 lawnmower robot Charging Station
£81.87
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your Worx lawnmower robot
- Well-constructed
- Replaces Worx WA3750.1
A mains powered charging station for lawnmower robot relies on a constant supply of power. If you have lost the power supply unit for your device, it is defective or you think a spare would come in useful e.g. for travelling, then you are making the right choice with this exchange mains adapter. Original AC adapters are often very expensive or no longer available to buy but with this adapter from vhbw, you have a fully functional and cost-effective replacement.
The precision-manufactured plug holds firmly on the appliance and in the socket, allowing you to connect your charging dock quickly and easily and continue using it as before.
Empty batteries are now a thing of the past.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | black |
| Weight: | 314 g |
| Cable length: | 115 cm |
| Connectors: | 1x 2-pin mains plug (CEE 7/17), 1x device-specific plug |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V, 0.8 A |
| Output voltage: | 20 V / 1.5 A |
| Output current: | max. 1.5 A |
| Output DC: | 20 V / 1.5 A |
| Power: | 30 W |
| Plug type: | Type C (CEE 7/17) ‘Contour plug’ |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Worx 50035690
- Worx Landroid M500
- Worx Landroid M700
- Worx Landroid S300
- Worx Landroid S500i
- Worx Landroid S700i
- Worx Landroid WR090s
- Worx Landroid WR091S
- Worx Landroid WR100Si
- Worx Landroid WR103Si
- Worx Landroid WR110MI
- Worx Landroid WR115Mi
- Worx Landroid WR142
- Worx Landroid WR148E
- Worx Landroid WR165E
- Worx Landroid WR167E
- Worx Landroid WR206
- Worx WA4002.1
- Worx WR105SI.1
- Worx WR106SI
- Worx WR141E
- Worx WR142E
- Worx WA3750.1
Login
22 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
10 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Super Preis schnelle Lieferung 😃
11 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
9 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles funktioniert!
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com