Mains Power Adapter replaces Gigaset C39280-Z4-C733 Landline Telephone Charging Station - 8.3 cm
£10.99
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your Gigaset, Siemens landline telephone
- Well-constructed
- Replaces Gigaset C39280-Z4-C733
A mains powered landline telephone charging station relies on a constant supply of power. If you have lost the power supply unit for your charging base, it is defective or you think a spare would come in useful e.g. for travelling, then you are making the right choice with this exchange mains adapter. Original AC adapters are often very expensive or no longer available to buy but with this adapter from vhbw, you have a fully functional and cost-effective replacement.
The precision-manufactured plug holds firmly on the appliance and in the socket, allowing you to connect the charging dock of your landline telephone quickly and easily and continue using it as before.
Empty batteries or rechargeable batteries are now a thing of the past.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 54 g |
| Connectors: | 1x Euro-plug (90° angle), 1x connecting plug (straight) |
| Operating frequency: | 50-60 Hz |
| Cable length: | 150 cm |
| Mains adapter input: | 100-240 V, 0.5 A |
| Output voltage: | 5 V / 0.4 A |
| Output DC: | 5 V / 0.4 A |
| Power: | 2 W |
| Protection against: | Overheating, overvoltage & undervoltage |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Gigaset SL4
- Gigaset SL4H
- Gigaset SL5
- Gigaset SL5H
- Gigaset SL6
- Gigaset SL6A
- Gigaset SL6H
- Gigaset SL350
- Gigaset SL610
- Gigaset SL610A
- Gigaset SL610H
- Gigaset SL750
- Gigaset SL750A
- Gigaset SL750H
- Gigaset SL800
- Gigaset SL800A
- Gigaset SL800H
- Siemens OpenScape SL5
- Siemens OpenStage SL4
- Gigaset C39280-Z4-C733
Login
18 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Leider passt der Stecker nicht in die box
13 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Passt!
30 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles wie beschrieben, schnelle Lieferung gerne wieder.
Artikel passt einwandfrei.
28 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles Gut bin sehr zufrieden
31 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
17 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Das Ladegerät ist passend wie exakt beschrieben. Lieferung erfolgte schnell und zuverlässig-was will man mehr!
13 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
6 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Sehr schnelle Lieferung. Konnte endlich den nervigen Ladefehler am Gigaset beheben. Super!
29 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
21 September 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, top Zustand,gut verpackt.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com