Mains Power Adapter replaces Alcatel 1AF00446CAAA for Alcatel Landline Telephone - 300 cm
£22.17
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your Alcatel landline home phone
- Well-constructed
- Replaces Alcatel 1AF00446CAAA
A mains powered telephone relies on a constant supply of power. If you have lost the power supply unit for your corded telephone, it is defective or you think a spare would come in useful e.g. for travelling, then you are making the right choice with this exchange mains adapter. Original AC adapters are often very expensive or no longer available to buy but with this adapter from vhbw, you have a fully functional and cost-effective replacement.
The precision-manufactured plug holds firmly on the appliance and in the socket, allowing you to connect your household phone quickly and easily and continue using it as before.
Empty batteries or rechargeable batteries are now a thing of the past.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 247 g |
| Connectors: | 1x Euro-plug (90° angle), 1x plug-in connector (round, 90° angle) |
| Operating frequency: | 50 Hz |
| Mains adapter input: | 230 - 240 V, 0.060 A |
| Output voltage: | 42 V / 0.15 A |
| Output current: | max. 0.15 A |
| Output DC: | 42 V / 0.15 A |
| Power: | 6.3 W |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Alcatel 4070
- Alcatel 4085
- Alcatel 4094 SO
- Alcatel 4097 DECT
- Alcatel 1AF00446CAAA
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com