Mains Power Adapter replaces Aastra DVR-2060ACUP-4818, 4516000 for Openphone Landline Telephone etc. - 300 cm
£38.98
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your Openphone, Aastra landline home phone
- Well-constructed
- Replaces Aastra DVR-2060ACUP-4818, IKA12-20ACHK-B, 4516000 / DeTeWe IKA12-20ACHK-B, 4516000 / Mitel 4516000, IKA12-20ACHK-B / OpenPhone 4516000
A mains powered telephone relies on a constant supply of power. If you have lost the power supply unit for your corded telephone, it is defective or you think a spare would come in useful e.g. for travelling, then you are making the right choice with this exchange mains adapter. Original AC adapters are often very expensive or no longer available to buy but with this adapter from vhbw, you have a fully functional and cost-effective replacement.
The precision-manufactured plug holds firmly on the appliance and in the socket, allowing you to connect your household phone quickly and easily and continue using it as before.
Empty batteries or rechargeable batteries are now a thing of the past.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 300 g |
| Connectors: | 1x RJ45 connector, 1x Euro-plug (90° angle) |
| Operating frequency: | 50 Hz |
| Mains adapter input: | 230 - 240 V, 0.085 A |
| Output voltage: | 20 V / 0.6 A |
| Output current: | max. 0.6 A |
| Output DC: | 20 V / 0.6 A |
| Power: | 12 W |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Aastra 6773 IP
- Aastra 6775 IP
- Openphone 73 IP
- Openphone 75 IP
- Openphone Comfort P300 IP
- Openphone Comfort P500 IP
- Openphone Key Extension 65
- Openphone Key Extension 67x
- Openphone Key Extension 73
- Openphone Key Extension 75
- Aastra 4516000
- Aastra DVR-2060ACUP-4818
- Aastra IKA12-20ACHK-B
- DeTeWe 4516000
- DeTeWe IKA12-20ACHK-B
- Mitel 4516000
- Mitel IKA12-20ACHK-B
- OpenPhone 4516000
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com