Mains Power Adapter replaces 5931636-01 for McCulloch Robot Lawn Mower Charging Station etc.
£14.03
Prices include VAT , plus Shipping
- Provides a secure, uninterrupted supply of power
- Full functionality and compatibility with your McCulloch, Husqvarna, Gardena automatic lawn mower's charging base
- Well-constructed
- Replaces 5931636-01
A mains powered charging station for robot lawn cutters relies on a constant supply of power. If you have lost the power supply unit for your device, it is defective or you think a spare would come in useful e.g. for travelling, then you are making the right choice with this exchange mains adapter. Original AC adapters are often very expensive or no longer available to buy but with this adapter from vhbw, you have a fully functional and cost-effective replacement.
The precision-manufactured plug holds firmly on the appliance and in the socket, allowing you to connect your charging dock quickly and easily and continue using it as before.
Empty batteries are now a thing of the past.
| Farbe: | black |
|---|---|
| Weight: | 126 g |
| Connectors: | 1x Euro-plug, 1x device-specific plug |
| Operating frequency: | 50/60 MHz |
| Mains adapter input: | 100 - 240 V / max 0.8 A |
| Output: | up to 28 V / 1.3 A |
| Plug design: | straight |
| Output DC: | 28 V / 1.3 A |
| Power: | 36.4 W |
| Protection against: | Overcharging, overheating and short circuit |
| Plug type: | type C (CEE 7/16) “Euro plug” |
| Artikelzustand: | new |
| Marke: | vhbw |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Flymo EasiLife 200 (2020)
- Flymo EasiLife 350 (2020)
- Flymo EasiLife 500 (2020)
- Flymo EasiLife 800 (2020)
- Flymo EasiLife Go 200
- Flymo EasiLife Go 250
- Flymo EasiLife Go 500
- Gardena R38Li (2016)
- Gardena R40li
- Gardena R45Li
- Gardena R50Li
- Gardena R70Li
- Gardena R80Li
- Gardena R180LiC
- Gardena R200Li
- Gardena R200LiC
- Gardena SILENO+ R130Li
- Gardena SILENO+ R130LiC
- Gardena SILENO+ R160Li
- Gardena SILENO+ R160LiC
- Gardena SILENO R100Li
- Gardena SILENO R100LiC
- Gardena Sileno City
- Gardena Sileno Life
- Gardena Sileno Minimo
- Gardena Smart SILENO City
- Gardena Smart SILENO Life
- Husqvarna Automower 105
- Husqvarna Automower 305 (2016)
- Husqvarna Automower 308 (2016)
- Husqvarna Automower 310
- Husqvarna Automower 310 Mark II
- Husqvarna Automower 315
- Husqvarna Automower 315 Mark II
- Husqvarna Automower 315X
- Husqvarna Automower 320
- Husqvarna Automower 405X
- Husqvarna Automower 415X
- Husqvarna Automower Aspire R4
- McCulloch ROB R600
- McCulloch ROB R800
- McCulloch ROB R1000
- McCulloch ROB S400 (2016)
- McCulloch ROB S500 (2020)
- McCulloch ROB S600 (2016)
- McCulloch ROB S800 (2020)
- 5931636-01
Login
30 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles super
26 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
3 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Passt alles ganz genau wie beschrieben. Alles Super
2 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
31 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Sehr gut, passt wie das Original zum Gardena Mähroboter.
31 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Preiswert, schnell geliefert und passt
13 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Produkt funktioniert einwandfrei. Schnelle Lieferung.
24 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
14 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
8 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Preiswert und tut was es soll
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com