Laser 2x Battery replaces Fluke B11432, BP-190, BP190 - 3600 mAh 7.2 V NiMH
£61.85
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your electronic multimeters
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 284 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.4 x 3.4 x 3.2 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 3600 mAh |
| Voltage: | 7.2 V |
| Nominal energy: | 25.92 Wh |
| Number of cells: | 6 |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Fluke Power Quality Analyzer 433
- Fluke Power Quality Analyzer 434
- Fluke Power Quality Analyzer 435
- Fluke Scopemeter 192
- Fluke Scopemeter 192B
- Fluke Scopemeter 196
- Fluke Scopemeter 196B
- Fluke Scopemeter 196C
- Fluke Scopemeter 199
- Fluke Scopemeter 199B
- Fluke Scopemeter 199C
- Fluke Scopemeter 215
- Fluke Scopemeter 215C
- Fluke Scopemeter 215C-S
- Fluke Scopemeter 225
- Fluke Scopemeter 225C
- Fluke Scopemeter 225C-S
- Rohde & Schwarz FSH-Z32
- Rohde & Schwarz FSH3
- Rohde & Schwarz FSH3TV
- Rohde & Schwarz FSH6
- Rohde & Schwarz FSH18
- Rohde & Schwarz FSH323
- Rohde & Schwarz FSH626
- Fluke B11432
- Fluke BP-190
- Fluke BP190
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com