Label Tape replaces Epson SU11W, LK-6WBA11 - Black to White, Heat Shrink Tape, 11 mm
£10.13
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Epson label printer
- Reliable, hard-wearing materials
- Replaces Epson LK-6WBA11, SU11W
If you're looking for a compatible and cost-effective embossing tape, you're in the right place.
Lettering devices are essential in the office, household or industry. This ribbon cartridge is a comprehensive replacement for your original ribbon.
Use heat shrink tubing to label cables and wires. Simply place the printed tube over the cable and apply heat with a heat gun.Thanks to the precision manufacturing, you can use and install this writing ribbon easily in your printer.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 52 g |
| Dimensions (L x W x H): | 7.6 x 6.5 x 2.6 cm |
| Length: | 2.5 m |
| Diameter of heat shrink tubing: | up to 11 mm |
| Writing colour: | black |
| Background colour: | white |
| Special features: | Shrinks when exposed to heat |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Epson LabelWorks LW-300
- Epson LabelWorks LW-400
- Epson LabelWorks LW-600
- Epson LabelWorks LW-700
- Epson LabelWorks LW-900
- Epson LabelWorks LW-1000
- Epson LabelWorks LW-Z900
- Epson LK-6WBA11
- Epson SU11W
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com