Label Tape replaces Dymo 18057 - Black to White, Heat Shrink Tape, 19 mm
£7.88
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Dymo label printer
- Reliable, hard-wearing materials
- Replaces Dymo 18057
If you're looking for a compatible and cost-effective embossing tape, you're in the right place.
Lettering devices are essential in the office, household or industry. This ribbon cartridge is a comprehensive replacement for your original ribbon.
Use heat shrink tubing to label cables and wires. Simply place the printed tube over the cable and apply heat with a heat gun.Thanks to the precision manufacturing, you can use and install this writing ribbon easily in your printer.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 36 g |
| Dimensions (L x W x H): | 6.8 x 6.8 x 2.5 cm |
| Length: | 1.5 m |
| Diameter of heat shrink tubing: | up to 19 mm |
| Writing colour: | black |
| Background colour: | white |
| Special features: | Shrinks when exposed to heat |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dymo Rhino 4200
- Dymo Rhino 5200
- Dymo Rhino 6000
- Dymo 18057
Login
29 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Funktioniert super. Schriftbild schöner als mit den originalen Klebestreifen. Geht gerade so über ein NYM5c1,5
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com