Label Tape replaces Brady BM21-500-499 - 12.7 mm Black to White
£9.18
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange
- Full functionality and compatibility with your Brady label printer
- Reliable, hard-wearing materials
- Replaces Brady BM21-500-499
If you're looking for a compatible and cost-effective embossing tape, you're in the right place.
Lettering devices are essential in the office, household or industry. This ribbon cartridge is a comprehensive replacement for your original ribbon.
Thanks to the precision manufacturing, you can use and install this writing ribbon easily in your printer.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | nylon |
| Colour: | black / white |
| Weight: | 53 g |
| Dimensions (L x W x H): | 9.3 x 5.5 x 3.4 cm |
| Width: | 12.7 mm |
| Length: | 6.4 m |
| Writing colour: | black |
| Background colour: | white |
| Special features: | Water-resistantCan withstand high temperatures |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Brady BMP21 Plus
- Brady BMP21-LAB
- Brady IDPAL
- Brady LABPAL
- Brady M210
- Brady M210-LAB
- Brady M211
- Brady BM21-500-499
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com