Industrial Controller 2x Battery replaces A02B0200K102, A02B-0200-K102, CR17450ER-CX - 2000mAh 3V Li-Ion
£20.61
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare parts with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your industrial communication networks
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfil all guidelines of operational safety
- No memory effect
- Replaces CR17450SE-RL, CR17450E-RL, CR17450SE-R, CR17450SE-R-CX, CR17450ER-CX, A02B-0200-K102, A02B0200K102
Change the battery of your control unit after a power failure. A charged battery is necessary to ensure that the controller's internal RAM memory is buffered and data is safely preserved in the event of a power or voltage failure.
High-quality Li-Ion cells for optimal device performanceLithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Weight: | 26 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.7 x 1.9 x 1.7 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Voltage: | 3 V |
| Nominal energy: | 6 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 2x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Fanuc Alphadrives
- Fanuc CNC-Steuerung 16i
- Fanuc CNC-Steuerung 18i
- Fanuc CNC-Steuerung 21i
- Fanuc Servodrives
- Le Blond 77 CNC Router
- A02B-0200-K102
- A02B0200K102
- CR17450E-RL
- CR17450ER-CX
- CR17450SE-R
- CR17450SE-R-CX
- CR17450SE-RL
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
Documents available soon.
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com