HEPA Filter replaces AEG AX9 CARE360, AFDCAR6, 9009233041, AFDBTH6 for Electrolux Air Humidifier etc.
£47.93
Prices include VAT , plus Shipping
- Well-constructed for simple exchange and thorough air humidification
- Full functionality and compatibility with your Electrolux, AEG air humidifier
- Reliable, high-quality materials
- Replaces Electrolux CLEAN360 / AEG 9009233041, AFDCAR6, AFDBTH6, AX9 CARE360, BREATHE360
If you're looking for a high-performing air humidifier spare filter, you're in the right place. That's because our HEPA filter enables your appliance to reach its full filter performance, allowing you to enjoy noticeably cleaner indoor air.
HEPA technology filters 99.5% of suspended particles and small particles from the air. This ensures hygienic indoor air, free of harmful substances. Changing the filter is quick and easy, so you can concentrate fully on the benefits of clean air.
Mobile air filters are often already standard in private and public buildings. To ensure that the devices filter the room air thoroughly and reliably, the filters must be replaced regularly. The HEPA replacement filter for Electrolux air purifiers is manufactured to fit perfectly and offers outstanding filter results.
So why not order today and ensure fresh and healthy air quality with our household air filter.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / filter paper |
| Colour: | black / white |
| Weight: | 901 g |
| Height: | 28 cm |
| Exchange cycle: | every 12 months |
| Internal diameter: | 16.5 cm |
| External diameter: | 28 cm |
| Filterklasse: | H12 |
| Filter features: |
|
| Replacement cycle: | Approx. every 12 months |
| Content of delivery: |
|
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG AX 91 600 CADR Modelle
- AEG AX91-604DG
- AEG AX91-604GY
- Electrolux Pure A9
- Electrolux Pure A9.2
- AEG 9009233041
- AEG AFDBTH6
- AEG AFDCAR6
- AEG AX9 CARE360
- AEG BREATHE360
- Electrolux CLEAN360
Login
10 February 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnelle Lieferung, Klappe auf, alter Filter raus, neuer rein und läuft! so macht Einkaufen Spaß! Danke!
29 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
La qualité de ce filtre pour purificateur d'air est nettement en-dessous de l'original, mais ok il est moins cher, la livraison est ok est rapide, merci
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com