Handheld Transmitter Battery replaces Dogtra AAE562438P6H, BP74T2, AE602048P6H - 500 mAh 7.4 V Li-polymer
£8.66
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your handheld transmitter
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 25 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5 x 2.3 x 1.3 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 500 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 3.7 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Aetertek AT-211 Mini
- Aetertek AT-215
- Aetertek AT-216
- Aetertek AT-216S
- Aetertek AT-216W
- Aetertek AT-218
- Aetertek AT-218C
- Aetertek AT-219
- Aetertek AT-219C
- Dogtra 1900S
- Dogtra 1902S
- Dogtra 2300NCP Transmitter
- Dogtra 2300TX
- Dogtra 2302NCP
- Dogtra 2302NCP Transmitter
- Dogtra 3500-NCP Super-X
- Dogtra 3502-NCP Super-X
- Dogtra ARC 800
- Dogtra ARC 800 Camo
- Dogtra ARC 802
- Dogtra ARC 820 Camo
- Dogtra AAE562438P6H
- Dogtra AE602048P6H
- Dogtra BP74T2
Login
23 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Communication was without any problems. Any request and question was answered immediately. Waiting for the post ofice to deliver the battery, but presuming it will be satisfactory.
14 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
Baugleich wie Original, Günstiger Preis
6 January 2026
Reviewed at Trusted Shops
promte lieferung
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com