Handheld Computer Battery replaces Zebra BT-000314-01, BTRY-TC51-43MA1-01, BT-000314A - 4200mAh, 3.7V
£36.38
Prices include VAT , plus Shipping
Get notified by email as soon as the product is back in stock. Don't worry: you won't receive any newsletter emails - just a one-time notification.
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your handheld, mobile computer
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion batteries have a high energy density and are among the most powerful batteries. Compared to NiMH batteries, they have a low self-discharge rate and are not subject to memory effect. They do not require regular discharging so are low-maintenance. When correctly stored, these rechargeable batteries have a long service life, are durable and have a high number of possible charging cycles. Li-ion batteries are used in various portable devices with high energy requirements e.g. smartphones, notebook computers, cameras and power tools. These batteries can also be used in radio-controlled models and telecommunication applications.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 97 g |
| Dimensions (L x W x H): | 9.6 x 7.5 x 1 cm |
| Technology: | Li-Ion - no memory effect |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 15.54 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Zebra TC51
- Zebra TC51HC
- Zebra TC52
- Zebra TC52ax
- Zebra TC52x
- Zebra TC56
- Zebra TC57
- Zebra TC57x
- Zebra TC510
- Zebra TC510K
- Zebra TC510K-1PAZU2P-A6
- Zebra BT-000314-01
- Zebra BT-000314A
- Zebra BTRY-TC51-43MA1-01
- Zebra BTRY-TC51-44MA1-01
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com