GPS Battery replaces Garmin 361-00063-00 - 920mAh, 7.4V
£34.53
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your built-in GPS-systems
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | blue |
| Weight: | 38 g |
| Dimensions (L x W x H): | 5.3 x 3.4 x 1.1 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 920 mAh |
| Voltage: | 7.4 V |
| Nominal energy: | 6.81 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- BMW Navigator 5
- BMW Navigator 6
- BMW Navigator V
- BMW Navigator VI
- Garmin 361-00063-00
Login
6 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
3 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
24 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles gut,
23 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
21 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Alles top
18 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
14 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
-
7 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Top Qualität und schnelle Lieferung
4 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Die Batterie passt genau in GPS Router 🔝
2 March 2026
Reviewed at Trusted Shops
Versand super schnell dafür 100 Punkte ! Zum Akku kann ich noch nichts sagen wird erst getestet.
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com