GPS Battery replaces 010-12117-10, 361-00075-00 - 700mAh, 2.4V
£7.27
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your built-in GPS-systems
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 24 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.9 x 2.1 x 1.2 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 700 mAh |
| Voltage: | 2.4 V |
| Nominal energy: | 1.68 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Garmin 010-01248-00
- Garmin WIND SENSOR
- Garmin gWind Wireless
- Garmin gWind Wireless Transducer
- 010-12117-10
- 361-00075-00
Login
7 April 2026
Reviewed at Trusted Shops
Schnell, günstig und zuverlässig
12 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
Windmessanlage
18 October 2024
Reviewed at Trusted Shops
-
22 July 2024
Reviewed at Trusted Shops
Alles bestens gelaufen
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com