Games Console Battery replaces Sony SP65M, 4-297-658-01, PA-VT65 - 2200 mAh 3.7 V Li-polymer
£10.22
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your cordless gaming controller
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
- No memory effect
Lithium-ion polymer batteries (often abbreviated to LiPo, Li-poly, lithium-poly and LIP) belong to the Li-ion family. They have a low self-discharge rate, are long-lasting and have a high capacity. Compared to other Li-ion batteries, the energy capacity of lithium polymer batteries is slightly lower, but they are more resistant to overcharging. The polymer-based electrolytes enable these lightweight batteries to be manufactured in a wide range of designs and shapes, making them very versatile. LiPo batteries are often use in battery electric vehicles, remote-controlled electric models, smartphones and notebook computers.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 51 g |
| Dimensions (L x W x H): | 8.2 x 4.6 x 0.7 cm |
| Technology: | Li-polymer |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Voltage: | 3.7 V |
| Nominal energy: | 8.14 Wh |
| Number of cells: | 1 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Sony Playstation PS Vita PCH-1000
- Sony Playstation PS Vita PCH-1001
- Sony Playstation PS Vita PCH-1006
- Sony Playstation PS Vita PCH-1100
- Sony Playstation PS Vita PCH-1101
- Sony Playstation PS Vita PCH-1104
- Sony 4-297-658-01
- Sony PA-VT65
- Sony SP65M
Login
26 January 2019
5/5
5/5
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com