Gamer Joypad Battery for Microsoft Xbox 360 Controller - 4800 mAh 2.4 V NiMH charger
£10.48
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with joystick of your gaming device
- The corresponding charger is included in the delivery
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Colour: | black |
| Weight: | 87 g |
| Dimensions (L x W x H): | 13.1 x 9.7 x 3.7 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Voltage: | 2.4 V |
| Nominal energy: | 11.52 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Connectors: | 1x USB plug |
| Cable length: | 80 cm |
| Output voltage: | 3 V |
| Output DC: | 3 V |
| Number of battery slots: | 1 |
| LED charge status indicator: | included |
| LCD display: | included |
| Content of delivery: | 1x battery, 1x charger |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Microsoft Xbox 360 Controller
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com