Filter replaces Dyson 900228-01 for Dyson Vacuum Cleaner
£6.66
Prices include VAT , plus Shipping
- Replacement filter made of high-quality materials for best filter performance
- Reliable functionality and full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for simple filter exchange
- Replaces Dyson 900228-01 filter
This high-performance filter with excellent filtration quality ensures optimum maintenance of your vacuum cleaner. Its precision-fit dimensions make filter exchange effortless. Changing your filter regularly will maintain efficient filtration and suction power.
Please note: Change this filter when your vacuum cleaner no longer cleans effectively (every 6 months)
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic |
| Colour: | white / purple |
| Weight: | 85 g |
| Height: | 2.9 cm |
| Diameter: | 15 cm |
| Exchange cycle: | every 6 months |
| Shape: | round |
| Filter type: | HEPA filter |
| Content of delivery: | 1x replacement filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Dyson DC04
- Dyson DC05
- Dyson DC08
- Dyson DC19
- Dyson DC20
- Dyson DC21
- Dyson DC29
- Dyson 900228-01
Login
17 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles reibungslos gelaufen, schnelle Lieferung 👍
7 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
7 August 2024
Reviewed at Trusted Shops
seriöse Seite - gutes Preis-Leistungs-Verhältnis
7 December 2023
Reviewed at Trusted Shops
-
27 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
Rasch geliefert
8 September 2023
Reviewed at Trusted Shops
Passt ganz genau. Schnelle Lieferung. Danke
31 August 2023
Reviewed at Trusted Shops
Hat alles gut geklappt
13 November 2018
Reviewed at Trusted Shops
Filter passt alles gut
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com