Filter replaces AEG 4055453288 for AEG Vacuum Cleaner, filter class H11
£8.57
Prices include VAT , plus Shipping
- Replacement filter made of high-quality materials for best filter performance
- Reliable functionality and full compatibility with your vacuum cleaner
- Manufactured with precision for simple filter exchange
- Washable, durable & long-lasting
- Replaces AEG 4055453288 filter
This high-performance filter with excellent filtration quality ensures optimum maintenance of your vacuum cleaner. Its precision-fit dimensions make filter exchange effortless. Changing your filter regularly will maintain efficient filtration and suction power. Vacuum cleaner filters of the filter class H11 are particularly efficient HEPA filters for the filtration of dusts with exposure limits, including carcinogenic and pathogenic substances.
Please note: Change this filter when your vacuum cleaner no longer cleans effectively (every 6-12 months)
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | paper / plastic |
| Colour: | white / grey |
| Weight: | 32 g |
| Height: | 6.4 cm |
| Diameter: | 6.4 cm |
| Exchange cycle: | every 6-12 months |
| Washable: | Yes |
| Shape: | round |
| Filterklasse: | H11 |
| Filter type: | HEPA filter |
| Content of delivery: | 1x replacement filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- AEG 900277346
- AEG 900277348
- AEG 900277352
- AEG 900277356
- AEG 900277398
- AEG 900277400
- AEG 900277505
- AEG 900277506
- AEG 900277507
- AEG 90040239900
- AEG AP31CB21TG
- AEG JOHN LEWIS JL14IW
- AEG JOHN LEWIS JL21EB
- AEG PROGRESS POP5-18IW
- AEG PROGRESS POP5-21TG
- AEG TORNADO TOP5-14EB
- AEG TORNADO TOP5-18IW
- AEG TORNADO TOP5-21TG
- AEG VOLTA VOP5-14EB
- AEG VOLTA VOP5-18IW
- AEG 4055453288
Login
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com