Filter as Replacement for Proscenic A9Mor etc. - Pre Filter + HEPA(H13) + Activated Carbon + Silver Ion
£26.42
Prices include VAT , plus Shipping
- Full compatibility with your Proscenic, Pro Breeze air purifier
- Filter combination: (HEPA 13) pre filter + HEPA(H13) + activated carbon + silver ion filter
- Air filter made from high-quality materials for highly efficient filtration
- Replaces Proscenic A9Mor filter
Our vhbw filters are characterised by their optimum filter performance and their precision-design ensures they can be replaced quickly and easily.
The combi filter consists of a pre filter, HEPA, activated carbon and silver ion filter. In the first stage, the pre-filter extracts coarse particles such as hair, animal hair or skin particles. In the second stage, the HEPA filter removes the smallest of particles from the air including dust, pollen, mould spores and other microparticles that can trigger allergies and respiratory problems. The activated carbon filter on the other hand, efficiently neutralises unpleasant odours, smoke and vapours. Finally, the silver ion filter combats bacteria, viruses and other microorganisms in the humidifier's water reservoir. This innovative technology ensures hygienic and clean indoor air that protects you and your family.
Our filters are of oustanding quality meaning they are exceptionally durable in use. They are also easy to insert and replace.
So simply place an order today and ensure clean and healthy air in your home.
Please note: Depending on the length of your appliance's service-life, the filter should be changed every 3 - 6 months
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | carbon fibre |
| Colour: | purple |
| Weight: | 575 g |
| Height: | 22.5 cm |
| Replacement cycle: | 3 - 6 months |
| Internal diameter: | 14 cm |
| External diameter: | 22.2 cm |
| Filterklasse: | HEPA 13 |
| Filter type: | Kombi-Vorfilter+HEPA(H13)+Aktivkohle+Silberionenfilter |
| Content of delivery: | 1x exchange filter |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Pro Breeze PB-P07
- Proscenic A 9
- Proscenic A9Mor
Login
1 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
19 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com