Electric Razor Battery suitable for Philips Bodygroom 5000, 7000 - 950 mAh 2.4 V NiMH
£7.70
Prices include VAT , plus Shipping
- High-quality spare part with optimum price-performance ratio
- Reliable functionality & full compatibility with your hair removal device
- Manufactured with precision for the perfect fit in your device
- CE & RoHs certification - fulfils all guidelines of operational safety
Nickel metal hydride batteries are similar to nickel-cadmium cells but have a higher energy density at the same voltage (approx. twice as high). Thanks to their low internal resistance, NiMH batteries can be used in devices with a high power consumption but at a low cost e.g. small LED lights, toys, audio & photography equipment, phones, electric toothbrushes, shavers, power tools and remote-controlled electric models.
| Brand: | vhbw |
|---|---|
| Material: | plastic / metal |
| Weight: | 25 g |
| Dimensions (L x W x H): | 4.4 x 2.1 x 1.2 cm |
| Technology: | NiMH |
| Capacity: | 950 mAh |
| Voltage: | 2.4 V |
| Nominal energy: | 2.28 Wh |
| Number of cells: | 2 |
| Content of delivery: | 1x battery |
Make sure that your device fits.
Enter the manufacturer, model number or original part designation in the search field.
- Philips Bodygroom BG2024/32
- Philips Bodygroom BG2026/32
- Philips Bodygroom BG2036/32
- Philips Bodygroom BG2040/34
- Philips Bodygroom Series 3000
- Philips Bodygroom Series 5000
- Philips Bodygroom Series 7000
- Philips Bodygroom TT2029
- Philips Bodygroom TT2030
- Philips Bodygroom TT2036
- Philips Bodygroom TT2040
- Philips Bodygroom TT2040/32
- Philips Multigroom QG3371
- Philips Multigroom QG3380
- Philips TT2040/32
Login
28 December 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
11 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
Der Akku war zwar fehlerhaft, aber die Rückerstattung des Kaufbetrags war prompt und unkompliziert.
2 November 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
31 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
15 October 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
6 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Alles ist wunderbar.
5 August 2025
Reviewed at Trusted Shops
Bestellung und Lieferung alles bestens, somit kann ich den accu beim Rasierer wechseln. Besten Dank
19 July 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
18 June 2025
Reviewed at Trusted Shops
-
6 May 2025
Reviewed at Trusted Shops
Schnelles liefern guter Preis
Please contact our support team if you have questions.
Either send us an email to info.en@electropapa.com or use the contact form below. Thank you!
B&W Handelsgesellschaft mbH
Thormeyerstr. 1
01877 Bischofswerda
Germany
E-Mail: product-compliance@b-und-w.com